Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi
Suomalainen, sveitsiläinen ja japanilainen insinööri olivat kokoontuneet neuvotteluun. Yllättäen jostain kuului pirinää, sitten sveitsiläinen insinööri alkoi puhua rannekelloonsa. Hetken päästä pirisi taas. Nyt japanilainen insinööri alkoi puhua sormukseensa. Siinä sitten suomalainen insinööri tuumi, että kun hänellä on vain tuollainen vanha Nokian kapula, eihän siihen nyt voi ruveta puhumaan. Sitten suomalainen insinööri pieraisi. Kun sitten muut kyselivät, mitä hän teki, hän vastasi:
- Lähetin faxin!
- To give him a boo-boo.
Puistonpenkillä istuu 3 naista jäätelöpuikkoja syöden. Yksi imeskelee, yksi nuolee ja yksi pureskelee jäätelöä. Kuka naisista on naimisissa?
– Se jolla on sormus.
Metsästäjä lähti Safarille vaimonsa ja anoppinsa kanssa. Eräänä iltana syvällä viidakossa rouva heräsi huomaten anopin kadonneen. Rynnäten miehensä luo hän vaati, että he molemmat yrittävät löytää hänen äitinsä. Metsästäjä otti kiväärinsä, otti siivun konjakista ja lähti etsimään häntä. Lähellä leiriä olevalla metsänaukealla, he havaitsivat karmean näyn: anoppi nojasi taaksepäin tiheään läpitunkemattomaan pensaikkoon ja suuri urosleijona seisoi häntä kasvotusten. Vaimo itki:
- Mitä me nyt teemme?
- Emme mitään, sanoi metsästäjä.
- Leijona on aiheuttanut itse sotkunsa, niin hoitakoon itsensä pois siitä.
Mitä yhteistä on oravalla ja pianolla?
- Molemmat alkaa p:llä paitsi orava
- Siinä lukee SOLO.
- Siinä on postimerkki.