Poliisi pysäyttää ylinopeutta ajaneen miehen ratsiassa Savossa. Katsoo miehen ajokortin sekä auton paperit ja kysyy: - Oletteko te tämän auton haltija?
Savolaismies vastaa: - Juu, hinkkooppa tuulilasia niin suat kolme toivomusta.
Sen jälkeen kun vaimoni kuoli, en voinut katsoakaan muita naisia yli 10 vuoteen. Mutta nyt kun olen päässyt pois vankilasta niin täytyy rehellisesti sanoa että kyllä se oli sen arvoista.
Blondi oli shoppailemassa ja näki kaupan hyllyllä kummallisen astian. - Mikäs tuo on?, hän kysyi myyjältä. - Se on termospullo. Se pitää lämpimän nesteen lämpimänä ja kylmän kylmänä, myyjä informoi. Blondi innostui ja osti heti termoksen. Seuraavana päivänä hän meni töihin termospullo kainalossaan, jolloin hänen työkaverinsa kysyi: - Mitäs sulla on tuolla? - Kaksi kuppia kahvia ja kylmä kokis!, vastasi blondi.