Mistä löytyy parhaat ainekset vihtaan?

Mistä löytyy parhaat ainekset vihtaan?
- Vastarannalta
Billy Phipps oli nuorukainen Arkansasin Smallvillestä. Hänellä oli koko elämä edessään. Hän oli päättänyt koulunsa hyvin arvosanoin, college-paikka odotti ja Billy arvaili saavansa stipendin. Illan päättäjäistansseissa hänellä oli koko seudun kaunein ja rikkain tyttö ja hänet oli valittu lukemaan Raamattua koulun päättäjäisjumalanpalveluksessa. Kun päättäjäisjumalanpalvelus alkoi, Billyn vatsa alkoi möyriä. Billy yritti tahdonvoimallaan asettaa mahansa, mutta ei onnistunut. Sitten tuli hänen vuoronsa. Hän käveli lukupulpettiin, mutta juuri kun hänen piti aloittaa, häneltä pääsi oikea mahtipieru, jonka ääni ja lemu täyttivät kirkon. Kirkontäysi kansaa tuijotti suut auki kauhistunutta Billyä. Billyn maailma romahti. Hän syöksyi pakoon kirkosta, Smallvillestä ja koko Arkansasista. Hän muutti nimensä, asettui Kaliforniaan ja teki siellä uran ja omaisuuden. Kun Billy 45 vuotta myöhemmin rikkaana miehenä jäi eläkkeelle, hän päätti uskaltaa pistäytyä kotikaupungissaan. Kukaan ei häntä varmaan enää muistaisi. Niinpä hän eräänä aamuna nousi autostaan Smallvillessä, katseli ympärilleen ja sanoi:
- Eipä paikkakunta ole paljon muuttunut niistä ajoista, kun täällä oleskelin. Kaikki muu on tuttua paitsi paloasema, ostoskeskus ja nuo kaupungin laidan kasvihuoneet.
Lähellä piippuaan poltellen istunut ikäloppu ukko kuuli Billyn sanat ja sanoi:
- Taitaa ollakin aika kauan siitä, kun oleskelitte täällä. Siitä on nyt 42 vuotta, 8 kuukautta ja kaksi päivää, kun paloasema vihittiin. Uuden ostoskeskuksen avajaisista on tänään kulunut 36 vuotta, 11 kuukautta ja 16 päivää. Williamsin kasvihuoneetkin ovat seisoneet tuolla jo 23 vuotta, 4 kuukautta ja 12 päivää.
Billy katsoi ukkoa ja sanoi:
- Ihmeellistä. Miten te osaatte noin tarkasti kertoa, kuinka kauan minkäkin paikan avajaisista on?
Ukko alkoi latailla piippuaan ja sanoi:
- Kuka hyvänsä täällä osaa laskea ihan helposti, miten pitkä aika eri tapahtumista on, kun vain muistaa, että siitä on nyt 45 vuotta, 5 kuukautta ja kaksi päivää, kun Billy Phipps pieraisi kirkossa.

28.12.2020VitsitJaa
Olet niin hyvä tyyppi, että voisin väittää tutustuneeni sinuun elämäni CV:ssä.
19.12.2025VitsitJaa
Mitä kisaa ei voita nopein juoksija?
- Uimakisaa!

Nimimerkki: Risto-Juhani
02.01.2025VitsitJaa
Lammas ja leijona menivät baariin.
Minulle päivän lounas ja hänelle vissy, lammas tilasi,
Eikö ystävälläsi ole nälkä? tarjoilija kysyi.
Liikkuisinko minä silloin hänen seurassaan? lammas naurahti.

Nimimerkki: Risto-Juhani
14.02.2025VitsitJaa
Kuinka monta feministiä tarvitaan vaihtamaan palanut hehkulamppu?
- Yksi riittää, ettäs sen tiedät s**tanan sovinistisika.
30.03.2024VitsitJaa
Mitä eroa on nettikasinolla ja museolla?
Vain toinen antaa ilmaisia kierroksia

08.01.2023VitsitJaa
Mikä on vihreä ja hyppii jääkaapissa?
- Sekopäinen kurkku.
26.04.2023VitsitJaa
Mikä on Teslan isoin hyöty lomareissulla?
- Lomalle mennessä pääsee jo matkalla lataamaan akkuja.
07.08.2025VitsitJaa
Poliisille soitetaan:
"Täällä on murtovarkaita, tulkaa nopeasti."

Poliisi:
"Lähin partio on lähes sadan kilometrin päässä, menee toista tuntia."

Parin minuutin kuluttua uusi soitto:
"Täällä on murtovarkaita ja ammuin yhtä, tulkaa nopeasti."

Muutaman minuutin kuluttua ensimmäiset poliisit tulevat helikopterilla ja
pian lisää useilla autoilla. Murtovarkaat pidätettään.

Sitten poliisi kysyy:
"Käsitin niin, että jotain henkilöä on ammuttu?"

Varkauden uhri vastaa:
"Minäkin käsitin, että olette oikein kaukana."
12.02.2023VitsitJaa
- Mihin viette minua, tohtori?
- Ruumishuoneelle.
- Mutta minähän olen vielä elossa!
- Niin, emmekä me vielä olla perillä.
26.03.2023VitsitJaa