Mielisairaalassa oli potilas, joka veti tiiliskiveä narussa perässään. Hän kutsui sitä Mikeksi, silitteli sitä ja antoi sille ruokaa. Yöllä hän peitteli tiiliskiven vuoteeseen ja kohteli sitä kaikin tavoin hyvin. Kerran lääkäri päätti, että kaikki vähänkään selväjärkiset potilaat päästettäisiin kotiin. Lääkäri kysyi:
– Mitenkäs Mike tänään jaksaa.
– Kumpi meistä mahtaa tarvita hoitoa, potilas tokaisi.
– Kyllä kai hullumpikin näkee, että tämä on pelkkä tiiliskivi.
Häkeltynyt ylilääkäri lähetti potilaan ulos sairaalasta. Sairaalan portin ulkopuolella hän taputti tiiliskiveä ja sanoi:
– Kiitos Mike, kun olit hiljaa. En olisi takuulla päässyt ulos, jos ylilääkäri olisi huomannut, että olin tuonut sairaalaan koiran.
- Mulukkutalkoot
- Onko hänestä mitään tuntomerkkejä?
- On, hänellä oli musta vyö karatessa.
- Laittaa saunan päälle puhelimella, sekä Teslan esilämmitykseen, ja sitten miettii kumpi on tärkeämpi: range vai löylyt.
Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi
He pysähtyivät, ja nainen meni katsomaan loukkaantunutta eläintä. Hän nosti sen maasta ja toi sen autoon.
Nainen sanoi: "Katso, raukka vapisee, sillä on varmaan kylmä. Mitä mun pitäisi tehdä?"
Tähän mies: "Pistä se jalkojes väliin"
Nainen: "Entä haju?"
Mies: "Pidä sitä nenästä kiinni."
Huusin alakertaan vaimolle että mitä tapahtui.
"Okei, otan luudan ja tulen" vaimo huusi.
"Ei tässä nyt niin kiirettä, kerkeät ihan kävellenkin"
Suomalainen, ruotsalainen ja norjalainen menivät saareen.
- Norjalainen tappoi kaikki.