Matti ja Teppo olivat sunnuntai-ajelulla hienolla Mersullaan Turussa. Äkkiäkös miehet äkkäsivät yksinäisen lampaan tienposkessa, yhteistuumin he päättivät pistää lampaan takakonttiin ja lähteä myymään se Tampereelle.
Hetken päästä Matti ja Teppo saapuivat Tampereelle ja alkoivat kaupata elikkoa paikallisille. Yksi vastaantulija olikin kiinnostunut lampaasta ja sitten lähdettiin Mersulle. Karu totuus oli se, ettei lammas kestänyt kaahailua motarilla ja se olikin kuollut. Kun mies kysyi Matilta ja Tepolta miten näin oli päässyt käymään, M&T totesivat yhteen ääneen "Kyl määki Turuus!"
Macron meni tapaamaan Orbania. Orbanin sihteeri pyysi Macronia odottamaan hetken, "koska pääministeri oli juuri saanut puhelun Putinilta ja puhuu tämän kanssa".
Macron jäi sitten odottelemaan, ja kuuli oven takaa Orbanin latelevan tasaiseen tahtiin "da, da, da, da, da, da".
Yhtäkkiä oven takaa kuuluikin kaksi kertaa "njet, njet", mutta sen jälkeen jatkui taas "da, da, da, da, da, da" vielä muutaman minuutin ajan.
Sitten puhelu päättyi, ja Orban pyysi Macronin sisään kabinettiinsa.
Macron ei malttanut olla kysymättä, että "miten uskalsit sanoa Putinille njet, njet?" "Hän vain kysyi, että eikö kieleni väsy, kun joudun koko ajan sanomaan "da, da, da, da, da, da".
Vanhempi mies meni silmälääkärin vastaanotolle ja valitteli, että kaukonäkö on huonontunut. Lääkäri pyysi miestä ikkunan ääreen ja kysyi: "Näettekö tuon auringon taivaalla? " Mies vastasi, että hyvin näkyy. Lääkäri totesi "Aurinko on noin 150 miljoonan kilometrin päässä, joten kuinka kauas oikein haluatte nähdä?"