Mikä on operetin ”Mustalaisruhtinatar” savonkielinen nimi?

Mikä on operetin "Mustalaisruhtinatar" savonkielinen nimi?
- Rättiläesiin yljemäntä.

Lähde: raimotuomainenfi

Kuka on maailman nopein täi?
- Kimi Täikkönen.

Lähde: https://www.youtube.com/watch?v=RLMC0f28Tfs

Mitä pingviini oli ennen kuin se tapasi jeesuksen?
- Pingvesi

Nimimerkki: @joonas.boren (se on mun ig käyttäjänimi)
Lähde: Kaveri kertoi

Mitä kameleontti tarjosi kärpäselle?
- Ilmaisen kielimatkan.

Onko nimesi Gillette?
Koska olet "parasta mitä mies voi saada".

Matkustajalentokone tipahti Tyyneen Valtamereen ja autiolle saarelle pelastautuivat
ainoastaan lentokapteeni, lentoperämies ja lentoemäntä.
Viikon kuluttua lentoemäntä sanoi: "NYT tämä rietastelu saa riittää!", ja hirtti itsensä.
Viikon päästä tästä lentoperämies sanoi: "NYT tämä rietastelu saa riittää!", ja he hautasivat lentoemännän.
Viikko kului ja lentokapteeni sanoi: "NYT tämä rietastelu saa riittää!", ja he kaivoivat lentoemännän takaisin ylös.

Pikku-Kalle oli isänsä kanssa katsomassa uimakilpailuja. Kuuluttaja kuulutti, että seuraavana vuorossa on naisten rintauinti. Tällöin Pikku-Kalle kuiskasi isälleen: "Mitä ihmettä? Eivätkö ne saa käyttää käsiään?"

Miksi miehet iskevät naisia, joiden kanssa eivät edes aio naimisiin?
- Samasta syystä kuin koirat, jotka ajavat takaa autoja, joita eivät edes aio ostaa.

Suomalainen, ruotsalainen ja norjalainen kilpailivat, kuka jaksaa uida Atlantin yli. Ensin norjalainen ui viisi metriä, sanoi "en jaksa enempää" ja hukkui. Sitten ruotsalainen ui kymmenen metriä, sanoi "en jaksa enempää" ja hukkui. Lopuksi suomalainen ui viiden metrin päähän vastarannasta, sanoi "en jaksa enempää" ja ui takaisin.

Iso kala näki pienen kalan surullisena itkemässä kaislikossa. Niinpä iso
kala meni pikkukalan luo ja kysyi pikkukalalta, "Mikä hätänä?".
Siihen pikkukala vastasi, "Että kun olen niin pieni".
Tähän iso kala sanoi, "Tartupa kalastajan koukkuun, niin kasvat
heti puolet suuremmaksi".

Kolme kiinalaista kaverusta nimeltään Bu, Chu ja Fu muutti Amerikkaan. Perille päästyään he päättivät muuttaa nimensä amerikkalaisiksi. Bu muutti nimekseen Buck, ja Chu muutti nimekseen Chuck. Fu päätti lähteä takaisin Kiinaan.