Kokoomuslainen kansanedustaja, pastori Martti Huttunen kierteli Pohjois-Savossa vaalimatkoillaan. Järven yli päästäkseen hän suostutteli paikallisen kommunistin soutajaksee. Vene kuitenkin vuoti niin kovasti, että Huttunen sai hikipäässä lappaa vettä laidan yli. Rannalle päästyään hän maksoi kyytinsä ja tidusteli huolestuneena: – Kuinka mahdatte selvitä takaisin, kun ei ole mättäjää? – Kyllä minä hyvin selviän, sanoi ukko. Minä laitan tapin kiinni.
Olipa kerran hullu, joka anoi hoitajalta vapaata 2 viikkoa, että saisi kirjoittaa omaa kirjaansa. No hoitaja suostui tähän ja antoi vapaata. Vapaiden jälkeen hullu toi kirjan joka oli jopa 500 sivua pitkä.
Hoitajan ilahtui ja antoi hullulle lisävapaata. Illalla hoitaja rupesi lukemaan kirjaa jonka nimi oli ”yksinäinen ratsastaja ratsastaja”. Hoitaja avasi kirjan ja jokaisella sivulla luki ”kopotikopotikopotikopoti…”.