Kaupunkilaistytöt ovat Savossa kesälomalla ja kulkevat rannalla saunojen lämpiämisaikana. - Tahtookos tytöt kylpöö? huutaa eräs mies ja viittoilee kutsuvasti. - Ei me tuollaisista miehistä välitetä, tytöt tuumivat ja menevät pois niskojaan nakellen. Eihän hän osannut sanoa edes ärrää!
Presidentti Kekkonen oli aikoinaan vierailulla USA:n silloisen pressan Jimmy Carterin luona. Valtionpäämiehet menivät kalastamaan. Onkiessaan he havaitsivat hurjaa vauhtia ohi viilettävän vesihiihtäjän.
- Kyllä teidän ihmisoikeuskampanjanne on onnistunut, totesi Kekkonen. - En olisi nimittäin uskonut, että täällä voi valkoinen moottoriveneilijä vetää perässään mustaa vesihiihtäjää. - Mikä ihmeen kampanja? Carter kysyi hölmistyneenä. - Miten teillä sitten pyydetään haikaloja?