Soitinmessuilla esiteltiin uusi, erikoinen instrumentti. Rumpu ja trumpetti on yhdistetty yhdeksi soittimeksi. Ääni mielipuolinen, röyhkeästi hyökkäävä. Soitin on nimeltään ’Trumputin’
Nimimerkki: Tossy Valletta Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi
Macron meni tapaamaan Orbania. Orbanin sihteeri pyysi Macronia odottamaan hetken, ”koska pääministeri oli juuri saanut puhelun Putinilta ja puhuu tämän kanssa”.
Macron jäi sitten odottelemaan, ja kuuli oven takaa Orbanin latelevan tasaiseen tahtiin ”da, da, da, da, da, da”.
Yhtäkkiä oven takaa kuuluikin kaksi kertaa ”njet, njet”, mutta sen jälkeen jatkui taas ”da, da, da, da, da, da” vielä muutaman minuutin ajan.
Sitten puhelu päättyi, ja Orban pyysi Macronin sisään kabinettiinsa.
Macron ei malttanut olla kysymättä, että ”miten uskalsit sanoa Putinille njet, njet?” ”Hän vain kysyi, että eikö kieleni väsy, kun joudun koko ajan sanomaan ”da, da, da, da, da, da”.
Jeesus meni turkulaiseen ravintolaan ja tilasi: – Viisi leipää ja kaksi kalaa, kiitos. Tarjoilija siihen: – Ai, meinaaks sää kutsuu koko Turun syämaan vai?