- Sähkömakkara.
Mistä tunnistaa Hannu Hanhen koiran?
Hyvästä säkäkorkeudesta
Pentagonissa havaittiin, että armeijalla on liikaa kenraaleita, ja siksi jokaiselle vapaaehtoisesti eläkkeelle jäävälle tarjottiin erillistä bonusta. Bonuksen määrä saatiin siten, että kenraali sai nimetä kaksi pistettä ruumiistaan, ja näiden välimatka mitattiin, jokaisesta tuumasta maksettaisiin 10000 dollaria.
Ensimmäisenä mitattavaksi astui ilmavoimien kenraali, hän kehotti mittaamaan etäisyyden päälaestaan varpaiden kärkeen. Mittaustulos oli 72 tuumaa, eli kenraali käveli ulos 720 000 dollarin sekki taskussaan. Seuraavana oli maavoimien kenraalin vuoro, hän pyysi mittaamaan välimatkan ylösnostetun käden sormien ja varpaiden välillä, 96 tuumaa saatiin tulokseksi, kenraali tienasi täten 960 000 dollaria.
Kolmantena mittaukseen tuli vanha, kaiken kokenut, merijalkaväen kenraali. Kun häneltä kysyttiin mittauspisteitä, hän sanoi: "Peniksen kärjestä kiveksiini". Mittamies ehdotti, josko kenraali harkitsisi uudelleen, ja kertoi suurista sekeistä, jotka edelliset kenraalit olivat kuitanneet. Kenraali ei muuttanut mieltään, jolloin mittamies totesi, että lienee parempi antaa lääkintäupseerin suorittaa mittaus.
Lääkintäupseeri saapui paikalle, ja pyysi kenraalia laskemaan housunsa, minkä hän tekikin. Lääkintäupseeri asetti mittanauhan kenraalin peniksen päähän, ja alkoi mitata. "Hyvä jumala" hän sanoi. "Missä ovat kiveksenne?"
Kenraali vastasi: "Vietnamissa".
- Nilkkansa.
Ruokalistaa pitkään tavailtuaan Hän lausui:
Minä taidan ottaa vain päivän salaatin. Mitä sinä vain otat?
Nimimerkki: Risto-Juhani
Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi
– Vau! Ensimmäistä kertaa minulla on possu kyydissä, kuljettaja huudahti.
– No, en minä nytkään olisi tullut, mutta mopostani loppui bensa, possu vastasi.
- On se Amerikassa kouluttautuminen paljon helpompaa kuin täällä Suomessa!
- Miten niin ?
- No, Amerikassa poliisikoulu kestää 21 viikkoa ja saa virka-aseensa, mutta täällä
Suomessa minä olen jo vuosikausia ollut poliisikoirakoulutuksessa, enkä vieläkään saa kantaa asetta.
Nimimerkki: Juttajatuota
Uutta biologian alalta: reilu 45% koirista käyttää pääravintonaan
äidinkielen kotiaineita.
Lähde: Äidinkielen opettajien liitto.
Savolaispariskunta oli veneilemässä ja nainen tippui veneestä, mitä mies sanoi?
. Ei naarata.
Presidentti Urho Kekkonen teki usein maakuntamatkoja. Erään kerran erääseen maalaistaloon oli saatu presidentti vieraaksi. Emäntä oli kattanut kauniisti, pannut parasta mahdollista pöytään. Kekkosen kaataessa maitoa kahviinsa läikähti kannusta pisara maitoa pöytäliinalle. Presidentti ryhtyi kömpelyyttään pahoittelemaan ja emäntä vakuutteli asian mitättömyyttä pöytäliinaa pyyhkiessään. Isännän vuorostaan kaataessa maitokannu lipesi kädestä ja putosi sisältöineen lattialle haljeten moneksi kappaleeksi. "Toinen tohelo!", tiuskaisi emäntä selvästi tuskastuneena.
Parin viikon kuluttua presidentin vierailusta saapui taloon paketti. Runsaiden pakkauspapereiden keskeltä löytyi uusi maitokannu sekä kortti tekstillä: "Siltä ensimmäiseltä tohelolta. Terveisin UKK."