Matemaatikko, fyysikko ja asianajaja olivat työhaastattelussa. Jokaiselle heistä haastattelija esitti yksitellen yhden kysymyksen. - Paljonko on 1+1, haastattelija kysyi.
Matemaatikko: Esitti käyränsä ja laskutoimituksensa, jonka mukaan se on noin kaksi. Fyysikko: Ilmoitti kaavojensa ja liitutaulun avulla, että teoriansa mukaan tulos ei voi olla muu kuin kaksi. Asianajaja: Sulki oven perässään, laittoi ikkunan sälekaihtimet kiinni ja irroitti puhelimen seinästä ja kuiskasi haastattelijalle. - Paljonko haluaisitte sen olevan?
Persu meni metsään ja vastaan tuli karhu. Karhu murahti ja persu hetken katsottuaan löi karhua alibi lehdellä. Karhu jatkoi matkaansa ja persu totesi, että tuhma ahma.
Hullujenhuoneelle oltiin saatu uima-allas.
Hullut hyppivät sinne kerroksista, kuka viidestä metristä, kuka kymmenestä.Reportteri kysyi, että onko hauskaa?
Eräs hulluista vastasi: "On, mutta ensi viikolla on vielä hauskempaa,
kun altaaseen saadaan vettä."
…
Myöhemmin, kun altaassa oli jo vesi, neljä hullua oli altaan äärellä.
Kolme onki, yksi myhäili. Hoitaja huomasi tilanteen ja päätti
myöntää myhäilevälle lomaa, kun tämä jo tajusi, ettei altaasta saa kalaa.
Terapia oli varmaan tepsinyt.
Lomalle lähtiessään "edistynyt" potilas tokaisi:
- Ai että minua hymyilytti heidän avuton kalastelunsa.
Johon hoitaja: Terävää.
Johon potilas: Kalathan ovat tietysti katiskassani, joka on altaassa.