Mies käveli sisään lakiasiaintoimistoon ja kysyi hintoja. – 300 euroa ja kolme kysymystä, lakimies vastasi. – Eikö se ole hirveää kiskontaa? – Kyllä, vastasi lakimies, ja mikä olikaan teidän kolmas kysymyksenne?
Kaksi ekonomia kävelivät kadulla ja näkivät koiranp*skan.
Toinen ekonomeista sanoi toiselle – Saat 1000 euroa jos syöt tuon p*skan
Toinen hyväksyi tarjouksen ja söi p*skan.
Ekonomit jatkoivat kävelyään ja törmäsivät toiseen koiranp*skaan. Nyt ensimmäisen p*skan syönyt ekonomi totesi toiselle: – Saat 1000 euroa jos sinä syöt tuon p*skan.
Toinen ekonomeista suostui tähän ja söi p*skan.
Ekonomit jatkoivat kävelyään ja törmäsivät insinöörituttavaansa. Kerrottuaan tapahtuneesta insinöörille insinööri ihmetteli tapahtunutta ja kysyi oliko tuossa tapahtuneessa mitään järkeä?
Tähän ekonomit sitten tokaisivat itsevarmasti: – Tämä päivähän on ollut loistava, teimme molemmat 2000 euron liikevaihdon pelkällä kävelyretkellä.
Pikku-Paavo istui Joulupukin polvella ja silloin Pikku-Paavo sanoi hetken kiemurreltuaan, että ”minua pissittää”.
Joulupukki katsoi hymyillen ja hieman toruvasti Pikku-Paavoa ja opasti tätä: ”Ei ole sopivaa sanoa minua pissittää, sano aina, että minua laulattaa”.
Joulupäivänä Pikku-Paavo meni mummon luo yökylään. Hän herätti yöllä mummon ja sanoi: ”Minua alkoi ihan kamalasti laulattamaan!”
Mummo soperteli unenpöpperöisenä: ”Kuulepas Pikku-Paavoseni, ei ole yöaikaan sopivaa kovalla äänellä laulaa.”
Silloin Pikku-Paavo jatkoi: ”Mutta rakas mummo, kun minua laulattaa ihan hirveästi!”
Silloinkos mummo kääntyi seinään päin makaamaan, niin että vain vähän päätä ja korvaa jäi näkymään ja heltyi sanomaan: ”No, hyvä on, mutta laulaa luikauta ihan hiljaa minun korvaani…
Kaksi miestä oli kalassa. Toinen sai jättisuuren lohen, mutta heitti sen takaisin mereen. – Miksi teit noin? ihmetteli toinen. – Ei minulla ole varaa syödä lohta.