Pekka pieraisi markkinoilla

Pekka oli markkinoilla myymässä perunoita, kun häneltä äkkiä pääsi valtava pieru. Kaikki markkinoillaolijat räjähtivät nauramaan. Pekka palasi kotiin häpeissään. Häntä hävetti niin kauheasti, että hän lähti kotikaupungistaan ja kierteli ympäri maailmaa vuosikaudet. Viimein hän uskaltautui palaamaan kotikaupunkiinsa luulleen häpeällisen tapahtuman jo unohtuneen. Kotikaupunki oli muuttunut. Taloja oli purettu ja uusia oli rakennettu. Markkina-aluekin oli aivan erinäköinen. Sen reunaan oli ilmestynyt uusi rakennus. Pekka rohkaisi itsensä ja kysyi eräältä mieheltä:
- Milloin tuo talo on rakennettu?
- On siitä jo aikaa. Se rakennettiin kuusi vuotta, kaksi kuukautta ja kahdeksan päivää sen jälkeen, kun Pekka pieraisi markkinoilla.

Jos minulla herahtaa vesi kielelle kun paistan pekonia, niin herahtaako vegaanille vesi kielelle kun se leikkaa ruohoa?
05.10.2023VitsitJaa
Mikki Hiiri meni baariin. Tilasi lasin maitoa koska sen tarinat on aina ihan v*t*n tylsiä.
13.11.2020VitsitJaa
Millä sähkösauna lämpenee?
- Vastavirralla
18.10.2023VitsitJaa
Meidän piti panna tänä iltana, ois mukava jos sinäkin olisit tällä kertaa paikalla.
21.07.2022VitsitJaa
Pikku-Kalle tulee kouluun monen päivän lintsaamisen jälkeen. "Koulussa on käytävä!" opettaja raivoaa kovaäänisesti Kallelle. "No onhan täällä luokkiakin", Kalle vastaa.

01.09.2020VitsitJaa
Why did the two ghosts attack Mario?
- To give him a boo-boo.
28.04.2023VitsitJaa
Valtavasti ylipainoinen mies ilmestyi lääkärin vastaanotolle ja valitti, että hänen on mahdotonta pudottaa painoaan.
Niinpä lääkäri esitteli hänelle uusimman laihdutuskeksinnön, jossa ravintopillerit otetaan takapuolen kautta.
Kuukauden kuluttua sama mies ilmestyi vastaanotolle huomattavasti hoikistuneena.
Paino oli pudonnut kolmekymmentä kiloa. Keskusteltaessa lääkäriä alkoi kuitenkin hermostuttaa miehen jatkuva ylös-alas-liike tuolilla.
Näytti kuin hänellä olisi muurahaisia pöksyissä. Lopulta lääkäri kysyi:
- Miten voitte?
- Oikein hyvin.
- Miksi sitten hypitte siinä tuolilla ylös ja alas?
- Voi tohtori, täytyyhän sitä välillä purukumiakin syödä
21.10.2023VitsitJaa
Taikurit kävelevät vetten päällä,
Chuck Norris ui kuivalla maalla.

27.11.2022VitsitJaa
Jyväskylässä on vain kahdenlaisia autoilijoita: Niitä, jotka ajavat rallia, ja niitä, jotka ovat ralliautojen tiellä.
11.01.2026VitsitJaa
Miksei insinöörit syö suolakurkkuja?
- Pää ei mahdu purkkiin ja käsillä ei voi tehdä töitä.

16.11.2020VitsitJaa