– Luen vitsikirjoja vessassa, paljasti Pirjo Heikkilä. – Miksi juuri siellä? Kiinnostui Ismo Leikola. – Ei tarvitse pelätä, että nauraessa lirahtaa housuun.
Mäen perhe oli sunnuntaiajelulla. Jonkin ajan kuluttua perheen pieni Petteri-poika koputti ratin takana istuvaa isäänsä takapenkiltä olkapäähän ja kysyi: Isi, kuka sinulle neuvoi, miten autolla kuuluu ajaa ennen kuin menit naimisiin äidin kanssa?
Nimimerkki: Risto-Juhani Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi
Pikku-Kalle oli saanut joululahjaksi rummut. Hän oli niistä tietysti hyvin ylpeä ja kerskui kavereilleen. – Uskotteko muuten, että nämä ihmerummut pystyvät kertomaan kellonajankin? – No ei varmaan uskota, kaverit totesivat. Kallen ei auttanut muu kuin istahtaa rumpujen taakse, ja pian alkoi jumalaton meteli. Samassa yläkerrasta koputettiin täysillä kattoon, ja römeä miesääni kiljaisi: – Hiljaa! Kello on puoli yksi yöllä!