Kalamies oli saanut ihanan, hieman kevytkenkäisen vaimonsa kovan vonkaamisen jälkeen mukaansa kalalle kun hän kuomasi, että kalastuksenvalvoja oli tulossa heitä kohti.
Silloin kalamies sanoi tuohtuneena: – Jaaha taas toi v*tun valvoja tulee.
Silloin vaimo ryhtyi kiireesti riisumaan housujaan kun mies kysyi mitä sinä nyt teet: – No pitäähän olla v*ttu paljaana kun kun v*tun valvoja tulee, vastasi vaimo.
Suomalainen, sveitsiläinen ja japanilainen insinööri olivat kokoontuneet neuvotteluun. Yllättäen jostain kuului pirinää, sitten sveitsiläinen insinööri alkoi puhua rannekelloonsa. Hetken päästä pirisi taas. Nyt japanilainen insinööri alkoi puhua sormukseensa. Siinä sitten suomalainen insinööri tuumi, että kun hänellä on vain tuollainen vanha Nokian kapula, eihän siihen nyt voi ruveta puhumaan. Sitten suomalainen insinööri pieraisi. Kun sitten muut kyselivät, mitä hän teki, hän vastasi: – Lähetin faxin!
Pyhä Pietari kyllästyi vahtimaan taivaan porttia ja Jeesus tarjoutui tuuraamaan häntä hetkiseksi. Vanha mies astuu sisään. – Etsin poikaani, sanoo mies. – Kuka sinä olet? kysyy Jeesus. – Olen hänen isänsä, vaikka en aivan oikeasti, sanoo mies. – Mikä on ammattisi? kysyy Jeesus. – Olen puuseppä, vaikka en aivan oikeasti, vastaa mies. – Ja onko sinun pojallasi naulan reikiä käsissään ja jaloissaan?, kysyy Jeesus innostuneena. – Kyllä totisesti!! huutaa mies. – ISÄ!!, huudahtaa Jeesus. – PINNOCHIO!, vastaa Geppetto.