Amerikkalaisen vankilan kuolemansellistä kuului karmeaa kiljuntaa. Vangit kuuntelivat kauhuissaan ja kyselivät vartijalta, mitä siellä on tekeillä. - Sähkötuolista on virta poikki, vartija selitti, ja joudumme käyttämään kynttilöitä.
Presidentti Kekkonen oli aikoinaan vierailulla USA:n silloisen pressan Jimmy Carterin luona. Valtionpäämiehet menivät kalastamaan. Onkiessaan he havaitsivat hurjaa vauhtia ohi viilettävän vesihiihtäjän.
- Kyllä teidän ihmisoikeuskampanjanne on onnistunut, totesi Kekkonen. - En olisi nimittäin uskonut, että täällä voi valkoinen moottoriveneilijä vetää perässään mustaa vesihiihtäjää. - Mikä ihmeen kampanja? Carter kysyi hölmistyneenä. - Miten teillä sitten pyydetään haikaloja?
Opettaja kyseli oppilailtaan karkinsyönnistä. - Paula, kuinka usein sinä syöt karkkia? - Meillä kotona on sellainen sääntö, että vain niinä päivinä, joissa on N-kirjain. - Sehän on hyvä sääntö! - Totta. Sillä tänäänhän on tiinstai ja huomenna kenskiviikkona!