Venäjän entinen johtaja Boris Jeltsin kuuli, että Ponoi joella olisi isoja lohia nousussa. Tästä innostuneena hän soitti vanhalle kaverilleen Mr. Clintonille ja pyysi seurakseen joelle lohta kalastamaan. Clinton pakkasi vapansa, hyppäsi suihkukoneeseen ja lähti kohti kohti kalavesiä, tehden välilaskun Helsingissä, ja haki Presidentti Ahtisaaren matkaansa. Moskovassa Jeltsin oli seuruetta vastassa ja onnellisesti muutaman tunnin kuluttua suurmiehet olivat joella lohia narraamassa. Illan tullen hieno konjakki leiritulen äärellä sai Martin väsymään ja hän kömpi makuupussiin. Tulille jäänyt Jeltsin kysyi hiljaa Clintonilta: – Minkä takia sä ton Ahtisaaren tänne raahasit? Sullehan mä soitin. – Täh? Miten niin? sähän sanoit, että ota vaappuja mukaan.
Presidentti Kekkonen oli aikoinaan vierailulla USA:n silloisen pressan Jimmy Carterin luona. Valtionpäämiehet menivät kalastamaan. Onkiessaan he havaitsivat hurjaa vauhtia ohi viilettävän vesihiihtäjän.
– Kyllä teidän ihmisoikeuskampanjanne on onnistunut, totesi Kekkonen. – En olisi nimittäin uskonut, että täällä voi valkoinen moottoriveneilijä vetää perässään mustaa vesihiihtäjää. – Mikä ihmeen kampanja? Carter kysyi hölmistyneenä. – Miten teillä sitten pyydetään haikaloja?
Paikallisella joella oli kerran kalastajilla huono päivä. Kukaan ei saanut mitään, paitsi muuan mies, joka veti joesta lohen toisensa perään. Muut tulivat lopulta kateellisina kysymään: – Mitä syöttiä sinä oikein käytät?
Menestyksekäs kalamies näytti vaivautuneelta, kun hän selitti: – Tuota noin… Minä olen nähkääs ammatiltani lääkäri ja olen huomannut, että nielurisat ovat syöttinä mitä parhaat.
Seuraavana päivänä kaikilla oli taas yhtä huono kalaonni. Ainoa joka veti lohia yhtenään, oli uusi kalamies, joka oli tullut etelään matkustaneen lääkärin tilalle. Jälleen muut menivät kysymään, mitä menestyksekäs kalastaja käytti syöttinä. Hieman hämillään tämä vastasi: – Umpisuolen pätkiä. Katsokaas, kun minä olen lääkäri ja olen huomannut, että umpisuolenpätkät ovat mainioita syöttejä.
Kolmantena päivänä ainoa, joka sai kalaa, oli uusi mies, joka uisteli joella. Kun hän vene lohien painosta uppoamaisillaan souti rantaan, olivat muut kalamiehet vastassa. Yksi heistä totesi: – Te varmaan olette lääkäri? – Ei. Olen Turun juutalaisseurakunnan rabbi. Kuinka niin?