Sven ja Åke metsästysreissu Afrikkaan

Turkulaiset veljekset Sven ja Åke päättivät tehdä oikein kunnon metsästysreissun Afrikkaan. Matka varattiin ja reissupäivä koitti. Afrikan savanneille saavuttuaan veljekset päättivät hajaantua erikseen paremman saaliin toivossa. Vaikka Turusta olivatkin, sopivat kuitenkin pienenä varokeinona että jos jompikumpi joutuu hätään tai he eivät löydä toisiaan, niin ammutaan ilmaan ja näin toinen voi paikantaa toisen.

No päivä kului poikien etsiessä saalista kumpikin omalla tahollaan. Kun ilta sitten alkoi laskeutua savannin ylle ja julmat pedot heräilivät puskistaan, eivätkä veljekset olleet toisiinsa törmänneet, alkoi Sven hieman hätääntyä ja ampui ilmaan. Odotteli aikansa, mutta kun veikkaa ei näkynyt eikä kuulunut, hän päätti ampua uudestaan ilmaan. Taas kului pitkä tovi, eikä Åkesta havaintoakaan.

Juuri kun Sven oli ampumassa vielä kerran ilmaan, Åke ilmaantui paikalle kuin tyhjästä. Sven huokaisi hartaasti ja sanoi: "Hyvä että tulit, minulla on enää yksi nuoli jäljellä."

Kaksi blondia oli ongella ja kuinka ollakaan, toinen blondi sai kalan.
Blondi irrotti kalan koukusta, kyykistyi rannalle ja piteli kalaa vedessä.

"Miksi pidät sitä kalaa siellä vedessä?" Kysyi toinen.
"Yritän tappaa sen hukuttamalla."

Miksi varpusparvet lentää etelään?
- Lentäisit sinäkin, jos kaikki kutsuisivat ripulia sinuksi

Miten kävi, kun Teemu Selänne söi hernekeittoa?
- Teemusta tuli korkeapaineen Selänne.

Vampyyri ja ihmissusi olivat hautausmaalla. Äkkiä he näkivät, miten luuranko käveli käytävää pitkin.
Vampyyri sanoi:
- Tuo tyyppi on tainnut menettää kasvonsa.
Ihmissusi tuumi siihen:
- Ei. Minusta sitä vaivaa pikemminkin karvanlähtö.

Onko sinulla karttaa?
Eksyn jatkuvasti silmiisi!

Mitä pyromaani sanoi Kuopiossa?
- Ei Savoa ilman tulta.

Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi

Tiellä oli pikkukivi siihen kaatui morrismini...

Mikä on ainoa numero joka kasvaa luonnossa?
- Kuusi.

Mikä yksi asia on matematiikan opettajalla aina mielessä?
- 1/C

Lähde: Å

Kaksi haikaraa lensi kaupungin yllä. Äkkiä toinen syöksähti kurkistamaan eräästä ikkunasta, ja palattuaan kaverinsa viereen hän sanoi:
- Pistäppäs muistiin että käväisemme Mäkisillä yhdeksän kuukauden kuluttua

Nimimerkki: Moi
Lähde: Koululaisten suuri vitsikirja