Miksi blondin yöpöydällä on kaksi juomalasia, toinen täynnä ja toinen tyhjä?
No, jos blondi herää yöllä ja on janoinen, voi juoda siitä täydestä, mutta jos blondi herää yöllä eikä ole janoinen, voi juoda siitä tyhjästä lasista.
Tunnin päätyttyä Pikku-Kalle oli saanut aikaiseksi paperille yhden pienen pöydän.
– Pikku-Kalle, esittääkö tämä mielestäsi syntymäpäiväjuhlia? Opettaja kysyi.
– Kyllä esittää! Ja sitä paitsi se on jo valmis! Pikku-Kalle ilmoitti.
– Jaahas. No missä syntymäpäiväkakku on? Opettaja ihmetteli.
– Se on jo syöty!
– Entä missä vieraat?
– No leikkimässä tietysti! Pikku-Kalle selitti.
– Mitä ne enää pöydän ääressä tekisivät kun kakku on jo loppu?
Ensimmäisessä talossa vanha mummo valitti lääkärille polttavaa tunnetta rinnassa. Lääkäri tutki mummon ja sitten vahingossa pudotti stetoskooppinsa lattialle.
Hän konttasi etsimään sen ja noustuaan sanoi mummolle:
- Sinulla on voimakasta närästystä. Suosittelen ettet syö sitrushedelmiä kuten appelsiineja, ainakaan kuukauteen. Mummo siunaili, että hän tosiaan oli viimeaikoina herkutellut appelsiineilla.
Nuori lääkäri ihmetteli, että kuinka vanha lääkäri oli päätynyt niin nopeasti asian ytimeen.
Vanha lääkäri opasti:
- Huomasit varmaan, kun pudotin stetoskooppini, niin tein sen tarkoituksella. Kun kumartelin ja muka etsin sitä, vilkaisin varkain ympäristöä samalla. Huomasin, että hänellä oli keittiökomerossa jätesanko täynnä appelsiininkuoria...
Muista sinäkin tämä kikka, varsinkin kun et tunne vielä potilaitasi. Seuraavassa paikassa vanha lääkäri antoi nuoremman hoitaa homman. Talon rouva oli yksin kotona kun mies oli työmatkalla. Rouva valitti unettomuutta ja voimakasta
väsymystä ja selkäkin oli kipeä. Nuori lääkäri päätti kokeilla oppimaansa kikkaa ja pudotti stetoskooppinsa ja kumartui etsimään sitä. Sitten hetken pohdittuaan, hän sanoi rouvalle:
- Rouva hyvä, te olette ylirasittunut. kehoitan teitä luopumaan vapaaehtoistyöstä seurakunnassanne ainakin kuukaudeksi. Myöhemmin vanha lääkäri ihmetteli, että miten nuori vieraspaikkakuntalainen lääkäri osasi niin hyvin osua
asian ytimeen ja että hän oli täysìn yhtä mieltä diagnoosin kanssa.
Nuori lääkäri vastasi:
- Helppoa! Noudatin konstianne ja nostaessani stetoskoopin, näin kylän pastorin lymyilevän sängyn alla.
- Paljonko on 1+1, haastattelija kysyi.
Matemaatikko: Esitti käyränsä ja laskutoimituksensa, jonka mukaan se on noin kaksi.
Fyysikko: Ilmoitti kaavojensa ja liitutaulun avulla, että teoriansa mukaan tulos ei voi olla muu kuin kaksi.
Asianajaja: Sulki oven perässään, laittoi ikkunan sälekaihtimet kiinni ja irroitti puhelimen seinästä ja kuiskasi haastattelijalle.
- Paljonko haluaisitte sen olevan?
Ne saa aina vaan haistella, muttei koskaan maistaa.
- Pekka vastasi en! Tulee iso sähköisku.
Miksi mies meni salille?
- Hän halusi laihtua
Nimimerkki: Pottu
Lähde: Pottu
- Doula Palve
- He palkkasivat Philip Granaatin.
Nimimerkki: Iiro Autio
Lähde: Vitsi on julkaistu Seiska.fi