Suomalainen ravimies, ruotsalainen ratsumies ja norjalainen hevosmies keskustelivat siitä, mikä on maailman nopein juttu. – Ruotsalainen aloitti: viiva on nopein, se kulkee lakkaamatta ees taas, eikä pysähdy mihinkään kohtaan. – Norjalainen vetosi tutkimustuloksiin: salama on maailman nopein, se kulkee valon nopeudella. – Suomalainen tokaisi keskustelun päätteeksi: vaikka menin viivana vessaan ja vedin salamana housut kinttuun, niin vahinko oli jo tapahtunut!
Paavo ja Juha olivat katselemassa länkkäri-elokuvaa. Lännenmiehet olivat sodassa intiaanien kanssa.
Paavo sanoi tyynesti Juhalle: – Satku vetoa, että intiaanit eivät yllätä noita länkkäreitä! – Tottakai yllättää. Eihän niitä muuten olisi tossa näytetty! – Ei yllätä.
Hetkeä myöhemmin intiaanit saivat hyökkäyksen alkuun ja voitonriemuisena Juha kysyi Paavolta: – Miten olitkin noin tyhmä, että oikein satasesta menit lyömään vetoa noin yksinkertaisesti arvattavasta asiasta? – Mä olen katsos nähnyt ennenkin tämän elokuva, vastasi Paavo. – No sitä suuremmalla syyllä. Mitä sinä oikein ajattelit? kysyi Juha. – Luulin, että ei kai ne länkkärit nyt toista kertaa menisi samaan lankaan, totesi Paavo.
Lada-kuski ajeli tyytyväisenä moottoritiellä, kunnes yhtäkkiä auto päätti sanoa työsopimuksensa irti. Eikä aikaakaan, kun Ferrari-kuski pysähtyi auttamaan Lada-kuskia. Yhdessä tuumin he sitten päättivät, että Ferrarilla hinattaisiin Lada lähimmälle korjaamolle, joka sijaitsi muutaman kilometrin päässä.
Pian Ladaa lähdettiinkin hinaamaan, ja kaikki sujuikin hyvin, kunnes Bemari-kuski ajoi yhdistelmän ohi lasissaan nopeutta 200 km/h. Ferrari-kuski totesikin nopeasti, että häntähän ei Bemarit ohittele.
Pian Ferrari nosti nopeutta myös 200 km/h vauhtiin ja unohti täysin hinauksessa olleen Ladan. Lada-kuski ei voinut kuin ohjata autoansa, ja hädässä hän vilkutti ajovaloja ja vilkkuja. Ferrari-kuski ei kuitenkaan näitä merkkejä huomannut, vaan jatkoi yhä kiihdyttämistä.
Hetken päästä hurjasteleva kolmikko ohitti siviiliautossaan partioivan poliisin, joka otti välittömästi yhteyden hieman kauempana kiertävään poliisipartioon. Partio saikin kuulutuksen radiopuhelimestaan: ”Teitä kohti tulee Bemari, jolla on nopeutta ainakin 200 km/h sekä Ferrari, jolla on nopeutta 220 km/h. Mutta tätä te ette usko: Kaksikon perässä tulee Lada, joka näyttää vilkkua ohittaakseen Ferrarin.”