Hiiri oli viidakossa. Ensin se tapasi norsun ja kysyi, miksi sillä on niin suuret korvat. – Jotta kuulen vaaran jo kaukaa, norsu vastasi. Sitten hiiri tapasi kirahvin ja kysyi, miksi sillä on niin pitkä kaula. – Jotta yllän puun latvaan ja voin syödä puiden lehtiä, kirahvi vastasi.
Viimeiseksi hiiri tapasi leijonan ja kysyi, miksi sillä on niin suuret silmät. Leijona vastasi: – Koska mä oon kakalla!
Savolaisessa kelloliikkeessä tapahtunutta: – Paljo maksaa kellon korjaus? – Noo… riippuu viasta. – Entä jos ei oo mitään vikaa? – No sittenhän se on halavempaa, korjaan sen suullisesti.
Pentagonissa havaittiin, että armeijalla on liikaa kenraaleita, ja siksi jokaiselle vapaaehtoisesti eläkkeelle jäävälle tarjottiin erillistä bonusta. Bonuksen määrä saatiin siten, että kenraali sai nimetä kaksi pistettä ruumiistaan, ja näiden välimatka mitattiin, jokaisesta tuumasta maksettaisiin 10000 dollaria.
Ensimmäisenä mitattavaksi astui ilmavoimien kenraali, hän kehotti mittaamaan etäisyyden päälaestaan varpaiden kärkeen. Mittaustulos oli 72 tuumaa, eli kenraali käveli ulos 720 000 dollarin sekki taskussaan. Seuraavana oli maavoimien kenraalin vuoro, hän pyysi mittaamaan välimatkan ylösnostetun käden sormien ja varpaiden välillä, 96 tuumaa saatiin tulokseksi, kenraali tienasi täten 960 000 dollaria.
Kolmantena mittaukseen tuli vanha, kaiken kokenut, merijalkaväen kenraali. Kun häneltä kysyttiin mittauspisteitä, hän sanoi: ”Peniksen kärjestä kiveksiini”. Mittamies ehdotti, josko kenraali harkitsisi uudelleen, ja kertoi suurista sekeistä, jotka edelliset kenraalit olivat kuitanneet. Kenraali ei muuttanut mieltään, jolloin mittamies totesi, että lienee parempi antaa lääkintäupseerin suorittaa mittaus.
Lääkintäupseeri saapui paikalle, ja pyysi kenraalia laskemaan housunsa, minkä hän tekikin. Lääkintäupseeri asetti mittanauhan kenraalin peniksen päähän, ja alkoi mitata. ”Hyvä jumala” hän sanoi. ”Missä ovat kiveksenne?”
Eräät naispoliitikot menivät lappiin keräilemään lakkoja. Aikansa vaellettuaan suolla, he eksyivät toisistaan. Toinen naisista alkoi huudella kaveriaan nimeltä: – Kulhia… Kulhia! Kohta metsästä kuului lappalaismiehen vastaus: – Tulhaan anthamaan… tulhaan anthamaan!
Lentokoneessa on 503 tiiltä. Yksi niistä tippuu lentokoneesta ulos. Montako tiiltä lentokoneessa on jäljellä? – 502
Okei. Miten voit laittaa Elefantin jääkaappiin? – Avaamalla sen ja sitten laittaa se sinne.
Okei. Miten voit laittaa kirahvin jääkaappiin? – Avaamalla jääkaapin ja ottamalla Elefantin pois.
Okei. Leijona kuningas pitää suuret juhlat johon tulee kaikki maailman eläimet paitsi yksi. Mikä se on? – Kirahvi joka on jääkaapissa.
Okei. Matti ylittää tosi super vaarallisen krokotiili joen. Hän pääsee silti yli turvallisesti. Miten? – Koska krokotiilit ovat leijonakuninkaan juhlassa.
Matti kuoli silti. Miksi? – Hän sai osuman lentävästä tiilestä, joka oli peräisin lentokoneesta.