Olen jo pitkään epäillyt

Olen jo pitkään epäillyt, että vaimoni on uskoton. Usein käy niin, että kännykkä soi toistuvasti ja hän vain vilkaisee puhelimeen ja katkaisee soiton vastaamatta siihen.
Hän on usein ”tyttöjen” kanssa ulkona, ja kun kysyn keiden tyttöjen, on kyseessä aina joku työkaveri, jota en tunne. Olen yrittänyt seurata ikkunasta, kun hän palaa taksilla kotiin,
mutta hän kävelee aina viimeisen korttelivälin ja minä ainoastaan kuulen kuinka auto ajaa matkoihinsa. Mahtaako olla taksikaan?
Pari päivää sitten halusin tarkistaa kellonajan hänen kännykästään ja hän sai siitä huutoraivarin kiljuen, ettei hänen kännykkäänsä saa koskea ja että minä kyylään.
En ole halunnut kovistella häntä tästä asiasta ja luulen, etten edes halua tietää totuutta asiasta, mutta eilisiltana päätin kuitenkin tarkistaa tilanteen.
Jäin väijymään asuntomme lähellä olevaan puistikkoon pensaan juurelle maastopuku päällä ja kivääri kädessä.
Pitkähkön odottamisen jälkeen lähistölle pysähtyikin mersu, jossa vaimoni suuteli kiihkeästi minulle täysin tuntematonta miestä. Siirryin piiloon oman autoni taakse, etteivät he havaitsisi minua.
Siinä kyykkiessäni huomasin autossani alkavaa ruostetta takalokasuojan kaaressa. Pitäisikö minun teidän mielestänne vaihtaa koko kaari vai asentaa vain uusi levikeosa?
– Anoppini on maailman rumin ihminen, Erkka ylisti.
Muut olivat epäileviä ja sanoivat:
– Etköhän hieman liioittele.
Erkka vastasi:
– Kyllä poijjaat se paikkansa pitää. Kun anoppi oli viime kesänä pellolla mansikoita keräämässä,
rastaat toivat takaisin nekin mansikat, jotka olivat toissa kesänä varastaneet.
22.06.2023VitsitJaa
Kolme blondia vaihtaa lamppua. Yksi soittaa hälytysnumeroon 112.

Blondi: Tarvitsemme apua. Täällä on kolme blondia vaihtamassa lamppua.
Operaattori: Hmm.. Pistittekö uuden lampun?
Blondi: Kyllä.
Operaattori: Onko päävirta kytketty?
Blondi: Tietenkin.
Operaattori: Onko valokytkin auki?
Blondi: Kyllä.
Operaattori: Mutta lamppu ei siltikään pala?
Blondi: Kaikki toimii hyvin.
Operaattori: Mikä sitten on ongelma?
Blondi: Tikkaat kaatuivat ja me kaikki loukkaannuimme.
05.09.2023VitsitJaa
Millaiset ovat Ferrarin jousitukset?
– Vesa Keskisen silmäpussit
28.09.2023VitsitJaa
Oisko sulla puuhöylää?

19.06.2022VitsitJaa
Miten anoppia tulee kohdella?
– Kuin kallista ruusua. Häntä tulee säilyttää pimeässä, kylmässä ja kosteassa kellarissa kaulaansa myöten kylmään veteen upotettuna.

30.07.2020VitsitJaa
Mikä on punainen ja huonoksi hampaille?
– Tiiliskivi.

Lähde: https://www.youtube.com/watch?v=oek-C9x9i-M

17.01.2022VitsitJaa
Mitä koristetyyny tekee, kun se jää yksin?
– Itsetyynyttää.

Lähde: https://www.youtube.com/watch?v=oek-C9x9i-M

17.01.2022VitsitJaa
Joka kerta, kun ajamme hautausmaan ohi, isä kysyy:
– Tiedättekö, miksi minua ei voi haudata tuonne?
– Noh?
– Koska en ole kuollut.

08.11.2020VitsitJaa
Vuonna 2018 Oulua ravistellut ja muuta Suomea naurattanut sarjakakkaaja ei koskaan jäänyt kiinni, minkä takia koko uimahalli päätettiin purkaa vuonna 2023.
Eräässä toisessa uimahallissa on nyt havaittu saunassa sarjapiereskelijä! Uimavalvojat väittävät valheellisesti, että heillä ei muka olisi hajuakaan tekijästä.
09.11.2024VitsitJaa
Suomenruotsalaiset vaativat
kitaransoiton opetuksen kaksikielistämistä.

Lähde: vapaavuoro.uusisuomi.fi/ossimantylahti/142200-parhaat-puujalkavitsit-2013/
16.12.2022VitsitJaa